Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest biopolimerem, który obecny jest w rozmaitych tkankach żywych organizmów, przykładowo w mazi stawowej. Jednak najwięcej można go spotkać w skórze. Aktywuje on produkcję kolagenu, a przy tym dysponuje również właściwością wiązania sporych ilości wody, i to właśnie między innymi on sprawia, że skóra jest sprężysta. Wraz z biegiem lat stężenie kwasu hialuronowego stopniowo się obniża, przez co skóra staje się wiotka. Tak powstają zmarszczki, stanowiące bezpośrednie następstwo nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.
Kwas hialuronowy i jego współczesne stosowanie w medycynie
Pomimo że wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się głównie z zabiegami redukcji zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny stosowany jest w o wiele szerszym zakresie. Korzysta się z niego między innymi w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej bądź w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, zmniejszenie tzw. linii marionetki, modelowanie brody, okolic ust i podbródka, likwidacja cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na dłonie oraz na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).
Jak wygląda wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, toteż ewentualne reakcje alergiczne lub podrażnienia po zabiegu zdarzają się z rzadka, lecz nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego stwierdza, czy nie występują przeciwwskazania do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak przykładowo ciąża, trwające choroby nowotworowe, trądzik czy stany zapalne skóry, jak również możliwa alergia na ten biopolimer.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym realizuje się przy pomocy “tępej” igły, która przez wzgląd obłej końcówce nie rani tkanek jak zwyczajna igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze może być widoczny obrzęk, który zanika po dwóch, trzech dniach. Wypada podkreślić, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, gdyż ten związek ulega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.