Zdrowie

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Tutaj otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące urologii w Krakowie.

Wizyta u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co powoduje, że osoby, które zauważyły u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele miesięcy wizytę u lekarza specjalisty. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować mnóstwo różnorodnych symptomów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same znikną. Na jakie w związku z tym objawy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego zapisania się na badanie urologiczne? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli jego ciemniejsza barwa, spienienie bądź obecność w nim ropy albo krwi, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy są także mniej oczywiste, przykładowo spuchnięcie stóp, ból pleców lub podbrzusza i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni udać się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu albo jądrach. Należy przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie stulejki i złożone zabiegi

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także wiele trudnych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]