Zdrowie

Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś zaś, stosując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, jeśli pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co stomatolog może dostać się do głęboko położonych partii uzębienia. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Których?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie kuracji oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w sieci.