Zdrowie

Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Szukasz więcej wiadomości o biopsji gruczołu krokowego? Zajrzyj na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością i formą kasztan. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Daje to szansę ujawnienia zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także wczesnego zauważenia groźnych zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i wytryskiem, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, mała krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]