Usługi Usługi branży budowlanej

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Okna zabytkowe drewniane zamówisz na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu rzutuje także wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje mnóstwo plusów, ale wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, także najlepsi stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]