Usługi

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Kliknij w to miejsce, żeby zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]