Usługi branży budowlanej

Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Kliknij tu, aby kupić okna drewniane skrzynkowe.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w starych gmachach, wiejskich chałupach lub pałacach. Obecnie są one produkowane w szczególności z przeznaczeniem do założeniu w tego typu, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez urzędników. Należy przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej zakładane są także w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest powietrze. Jest to swego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często podzielone są na cztery elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i dawniej służyły do wietrzenia wnętrz. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi chatach z czerwonej cegły.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, muszą być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotychczas najczęściej wybierano sosnę czy dąb, ale od niedawna ich producenci stosują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem znacznie bardziej odporne na działanie wody, wiatru i ekstremalnych upałów.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]