Prace sporządzane przez polskich artystów regionalnych, niezwykle ekspresyjne, ale i o dość nieskomplikowanym wyglądzie, od zawsze zachwycają odbiorców. Także współcześnie niemal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki naiwnej.
Anioły drewniane – symbol troski, bezpieczeństwa oraz dobra
Rzeźba drewniana od setek lat była istotnym elementem polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z kultem religijnym – w osadach oraz niewielkich miastach stawiane były setki kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drzewa. I chociaż teraz nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły w podobnej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny domów. Dlaczego jednak anioły? Bowiem to alegoria dobra, troskliwości i ochrony. Taka rzeźba każdemu kojarzy się z protektorem domowego ogniska. Drewniane anioły sporządzone w estetyce sztuki wiejskiej cechują się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu są jedyne w swoim rodzaju. Nie może więc dziwić, iż są one także jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.
Szopka krakowska – budowana na podobieństwo charakterystycznych krakowskich kościołów
Drugim przedstawicielem polskiego rękodzielnictwa artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoim wyglądem odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie budowle. Od lat 30-tych XX w. przed Bożym Narodzeniem odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w najrozmaitszych wysokościach. Te konkursowe mogą mieć nawet parę metrów wysokości, ale równie atrakcyjne są też niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia umieszczają pod choinką.
Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl