Robienie zakupów Rozrywka i hobby

Czym zachęcić nastolatka do czytania? Kupuj mu książki młodzieżowe!

Chcesz kupić książki dla młodzieży? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera głównie szybką rozrywkę w telewizorze, w smartfonie bądź na komputerze, a po książkę przeważnie sięga wtedy, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również przez konieczność poznawania klasycznych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla zabawy staje się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków

Młodzież nie nie musi ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na rynku jest co niemiara literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy omawiają tematy i opisują historie intrygujące młodą generację czytelników. Ta kategoria literatury dostała nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to utwory tworzone dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, fantastyka naukowa i romanse. Ale wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią zatem o kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, pierwszych miłościach, nawiązywaniu i utracie przyjaźni czy odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia młodzieży poczuć, iż inni także przeżywają podobne życiowe zawirowania przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Czemu warto namawiać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy podsuwać nastolatkom ciekawe dla nich książki, ponieważ rozbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki po czasie daje multum korzyści. Osoba, która codziennie czyta posiada szersze słownictwo i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co stanowczo upraszcza naukę języka polskiego. Ale czytanie o dylematach innych osób w podobnym wieku to też sposób na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co ważne, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna kpić z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek częściej sięga po książki o duchach bądź kosmitach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu je eksplorować!

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa