Rachunkowość i finanse

System rozliczeń SWIFT – co to?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o systemie SWIFT, uzyskasz na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Elixir czy SEPA.Na świecie działają także różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i masa innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, obecnych w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]