Bilon to nie tylko pieniądz, ale też przedmiot westchnień numizmatyków na całym globie. Numizmatyka, stanowiąca z początku dziedzinę nauki badającą medale, monety a potem też papierowe banknoty, z biegiem czasu przeistoczyła się w kultowe hobby. Wielu hobbystów uważa z kolei zbieranie monet jako pomysł na lokatę swoich finansów w dobra, mogące z czasem przynieść wymierne dochody. Odpowiednio skorzystały z tego mennice z różnych państw świata, każdego roku emitujące ogromne ilości wspaniałych monet kolekcjonerskich ze srebrnego i złotego kruszcu.
Monety numizmatyczne ze srebrnego i złotego kruszcu – hobby, które może przynieść dochód
Motywów, dla których numizmatycy gromadzą monety oraz banknoty może być wiele. Niektórzy fascynują się środkami płatniczymi, stąd zbierają pieniądze rozmaitych państw. Inni skupiają się na numizmatach przygotowywanych w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin czy też śmierci cenionej postaci z obszaru kultury albo polityki lub istotnego wydarzenia historycznego. Jeszcze inni kupują monety, których rewers przedstawia konkretny motyw, np. związany z znakami zodiaku lub architekturą. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, której nie interesują numizmaty dostępne w ogromnych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, przede wszystkim ze srebra oraz złota. Oczywiście, tego rodzaju numizmaty już pierwszym dniu na rynku są wielokrotnie droższe aniżeli normalne monety okolicznościowe, jednak trzeba mieć na uwadze, że ich nabycie bywa zyskowną inwestycją. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów nierzadko zauważalnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale także ze względu na potencjalny wzrost wartości kruszcu, którego są one wyprodukowane.
Polskie srebrne numizmaty – czy jest ich sporo w sprzedaży?
Hobbyści skupiający się wyłącznie na monetach produkowanych w Polsce nie będą uskarżać się na brak atrakcyjnych okazów do kolekcjonowania. Jedynie w ostatnich paru latach Mennica Polska wybiła takie monety jak przykładowo seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami m.in. Józefa Hallera i Wojciecha Korfantego oraz 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Większość monet okolicznościowych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich koszt, zależnie od nakładu, daty wybicia oraz wagi, oscyluje w przedziale od 90 do czasem 300 złotych. Takie monety zabezpieczone są najczęściej kapslem albo sprzedawane w kasecie.
Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]