Ciekawostki i porady Rachunkowość i finanse

Jakie monety są wartościowe?

Planujesz zakup numizmatów, a może znalazłeś starą monetę i zastanawiasz się, jaka może być jej wartość? W obu przypadkach warto dowiedzieć się od czego zależy to, czy wartość danej monety będzie wzrastała wraz z upływem czasu.

Jakie monety warto zbierać?

W przypadku wielu monet wartość nominalna (czyli ta, która została na niej wybita) nie jest równoznaczna z wartością kolekcjonerską. Ceny najbardziej poszukiwanych monet o nominale 2 złotych mogą wynosić nawet ponad 1000 zł tak, jak w przypadku monet należących do serii Poczet królów i książąt polskich z wizerunkiem Zygmunta II Augusta, wydanych w 1996 roku.

Do najważniejszych czynników decydujących o popycie i tym samym o wartości kolekcjonerskiej monet należą:

 • Nakład – im mniej wydanych monet, tym mniejsza jest ich dostępność, co przekłada się na wyższą cenę. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić więcej za to, by wejść w posiadanie danego numizmatu.
 • Wygląd, tematyka i znaczenie historyczne – nie wszystkie monety cieszą się taką samą popularnością. Duże znaczenie ma wygląd, przynależność do serii tematycznej lub okoliczność wydania. W przypadku starych monet istotne jest też znaczenie historyczne (okres, w którym ich używano), ponieważ niektóre daty i epoki cieszą się szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów.
 • Stan – określa się go według 7-stopniowej skali stanu zachowania monet. Ten precyzyjny wskaźnik pozwala zaliczyć stan techniczny monet do konkretnej kategorii, na podstawie której są one później wyceniane.
 • Materiał – na wartość monety wpływa też rodzaj zastosowanego kruszcu i jego masa. Egzemplarze wykonane ze złota lub srebra o najwyższej próbie zawsze będą osiągały odpowiednio wyższe ceny.

Istotny jest również rodzaj monety. Możemy wyróżnić monety bulionowe (inwestycyjne) i monety kolekcjonerskie.

Monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna, pallad) na cele inwestycyjne. Celem ich zakupu jest przede wszystkim lokata kapitału. Przykładowo, złote monety bulionowe są dobrą alternatywą dla sztabek złota. Są traktowane jako produkt inwestycyjny, ale pod warunkiem, że były wybite po roku 1800 w złocie próby 900 lub wyższej. Monety bulionowe posiadają status pełnoprawnego środka płatniczego w kraju, w którym zostały wydane. Bardzo często posiadają wybity nominał, jednak ich wartość określa przede wszystkim zawartość kruszcu. Nie posiadają też ograniczonego nakładu – jest on uzależniony od aktualnego popytu. Co ciekawe, moneta bulionowa może być też monetą kolekcjonerską. Przykładowo, moneta bulionowa Chińska Panda na rewersie posiada wizerunek pandy, który zmienia się w każdym roku emisji. Z tego powodu jest to moneta atrakcyjna nie tylko dla inwestorów, ale też dla kolekcjonerów.

W 2021 roku najdroższą monetą świata stał się złoty “Double Eagle” wybity przez mennicę USA w 1933 roku. Moneta została sprzedana za 18,87 miliona dolarów amerykańskich (niemal 70 mln złotych). Wcześniejszy rekord należał do srebrnego dolara “Flowing Hair” z 1794 r., który sprzedano na aukcji za 10 milionów dolarów amerykańskich w 2013 roku. Inne najdroższe monety świata to złota dwudziestodolarówka bita w USA w 1933 roku, Gold Maple Leaf, podwójny floren Edwarda III (na świecie istnieją tylko 3 egzemplarze tej monety) i złoty dolar z 1922 roku . Do najdroższych polskich monet należą:

 • 100 dukatów z 1621 roku – moneta wybita w czasach panowania Zygmunta III Wazy została sprzedana na aukcji za ponad 2 miliony dolarów.
 • Pierwszy grosz – moneta wybita ze srebra w 1367 roku w zaledwie 37 egzemplarzach.
 • Denar Bolesława Chrobrego, GNEZDVN CIVITAS – moneta wybita w latach 992-1025. Jest własnością państwa polskiego.
 • Portugał – złota moneta wybijana przez mennicę wileńską w latach 1562 – 1652.
 • Złoty Tryptyk z 1990 roku (Piłsudski, Chopin, Kościuszko) – każda z monet została wydana w nominale 200 000 zł, 500 000 zł i 1 000 000 zł (nakład w tym nominale to tylko 1 sztuka).
 • Złote monety z postacią Jana Pawła II z 1985 roku o nominałach 1000, 2000 i 10000 zł.
 • 10 groszy z 1973 roku i 1 złoty z 1957 roku – monety bez znaku mennicy. 5 złotych z 1958 roku – moneta z szeroką ósemką w roczniku, tzw. bałwanek.

Jakie monety kolekcjonerskie kupować?

W przypadku współczesnych monet kolekcjonerskich, zdecydowanie dobrym pomysłem jest zbieranie całych kolekcji – serii okolicznościowych poświęconych konkretnym postaciom lub motywom. Do popularnych polskich serii tematycznych należą m.in. Skarby Stanisława Augusta i Zwierzęta świata. Warto kolekcjonować monety wydawane w niskim nakładzie, które zawsze będą poszukiwane na rynku. Kupowanie współczesnych numizmatów rocznikami pozwala zachować bezpieczeństwo inwestycji – nawet wtedy, gdy jedna moneta nie uzyska wysokiej ceny po kilku latach, to w kolekcji znajdą się takie, które zyskają nawet kilkaset procent, co pozwoli na zwrot z inwestycji. Aby zdążyć z zakupem nowych wydań, warto skorzystać z usługi abonamentu numizmatycznego, która jest dostępna u renomowanych dystrybutorów, takich jak GoldBroker.pl. W ten sposób, w zamian za regularną opłatę abonamentową, otrzymujesz prawo do zakupu jako pierwszy nowych emisji monet i banknotów NBP bez wychodzenia z domu. Planujesz zakup monet bulionowych lub kolekcjonerskich? Skorzystaj z oferty sprawdzonego, autoryzowanego dystrybutora.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jakie-monety-sa-wartosciowe/