kantor wymiany walut online, kantor internetowy
Rachunkowość i finanse

Jak działa i kto korzysta z kantoru online?

Jeszcze dekadę temu jedyną metodą wymiany waluty była transakcja w kantorze bądź w najbliższej placówce bankowej – na te pierwsze wciąż można się natknąć w galeriach handlowych czy przy sklepach wielkopowierzchniowych! Jednakże w szybko przeobrażającym się świecie, klienci pragną wymieniać waluty bez konieczności ruszania się z domu i po niższych kosztach, dlatego też pojawiły się kantory internetowe, w których jest to możliwe.

Jak działa kantor online?

Działanie kantoru online jest jednakowo łatwe jak tradycyjnego kantoru. Nabywca loguje się do serwisu na utworzony przez siebie profil, a w następnej kolejności wpłaca do swojego panelu kwotę, którą pragnie przewalutować. Atutem kantorów wymiany walut online jest w głównej mierze to, że transakcje można zlecać w nim w każdej chwili, a sama wymiana walut ma miejsce już w porze działania kantoru po bieżących kursach, ustalanych na podstawie danych zaczerpywanych z Forex co parę sekund, a nie – jak to jest w przypadku kantorów stacjonarnych – po uśrednionych kursach, na ogół z minionego dnia. Następnym i bardzo ważnym atutem kantorów online są mniejsze spready aniżeli te narzucone przez kantory tradycyjne oraz placówki bankowe. Przewalutowanie w tych ostatnich polskiego złotego (zależnie od narzuconego cennika) może zakończyć się uiszczeniem spreadu na poziomie nawet 4-5%, natomiast w kantorze online spready zazwyczaj nie przekraczają 2%. Kantory internetowe proponują także kilka pomocnych usług popularnych wśród użytkowników, np. posiadają opcję transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca przewalutowanie po ustalonym przez niego kursie (przewalutowanie jest realizowane dopiero wtedy, gdy podany przez klienta kurs będzie taki sam jak ten na rynku) lub w ustalonym przez użytkownika dniu.

Doceniasz niezależność w rozporządzaniu środkami finansowymi? Kantor online jest dla Ciebie

Kantory wymiany walut online to usługa dla wszystkich doceniających wygodę i ogromną wolność w rozporządzaniu funduszami. Używają ich też osoby zatrudnione bądź uczące się poza granicami Polski oraz osoby spłacające pożyczki wzięte w obcej walucie. Aczkolwiek nim zadecydujemy, by powierzyć swoje pieniądze kantorowi internetowemu, warto sprawdzić jego reputację i bezpieczeństwo, np. poprzez przeszukanie strony Komisji Nadzoru Finansowego, czy jest on uwzględniony na wykazie Komisji jako instytucja płatnicza.