Rachunkowość i finanse

Gdzie sprawdzić aktualny kurs funta i wymienić tę walutę?

Aktualna oferta wymiany funtów.

Funt brytyjski, którego właściwą nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Mimo przynależności z początku do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Funt szterling a Brexit

W efekcie Brexitu, który okazał się procesem trwającym ponad 4 lata, wartość funta w stosunku do euro oraz dolara zauważalnie spadła. Wiązało się to m.in. z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co wróżyło zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie również obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie wyraźnego spadku kursu funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Wypada jednak zaakcentować, iż funt brytyjski to wyjątkowo mocna waluta, obecna w Europie już od dziewięciu stuleci, która w samym tylko XX w. przetrwała ogromne spadki spowodowane odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. i legendarny już atak spekulacyjny z 1992 r.

Gdzie znaleźć statystyki dotyczące kursu funta?

Funt jest dla Polaków ważną walutą, w której nadal ochoczo lokują swoje finanse. Jest tak głównie z tej przyczyny, iż mimo Brexitu, tysiące Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się wobec tego spora grupa Polaków. Szuka ona najczęściej dokładnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki lub euro, ale nieraz również wykresów historycznych wybiegających nawet do kilku lat wstecz. Takie wykresy znajdują się np. na stronach kantorów online, które aktualizują kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają także wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najbardziej opłacalnym kursie.