Więcej na temat e-faktur na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednakową strukturę prowadzi do tego, że obojętnie który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskują
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje dane o nich przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot VAT, jak również nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, lecz trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]