Kosztowności Robienie zakupów

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, odwiedź ten adres.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę po wsze czasy, a oznaką ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. I choć wcześniej bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Czechach, w USA, w Egipcie czy w Irlandii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług tradycyjnych przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal), które symbolizowały siłę uczucia. Obecnie do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny oraz złota, które są symbolem ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]