Kosztowności

Jak robi się topaz mistyczny?

Sprawdź, gdzie nabyć mystic topaz.

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim zainteresowaniem miłośników ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka możnaby błędnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – kolory

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż topaz przybiera fioletowy kolor, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty daje wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się także różnorodność kolorów, dzięki której łatwiej możemy dobrać ozdoby do konkretnej kreacji.