Instalacje dla przemysłu

Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Więcej o silniku DC na ultrarobotics.pl.

Wiele rzeczy, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności stałoby się trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Duże bądź małe, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Silnik DC – dokonanie czołowych innowatorów XIX wieku

Rolą silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomal 200 lat i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Moritz Jacobi i Michael Faraday. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze rotora, nieruchomego stojana, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie lubiane za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, że silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem samochodów czy pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy również naszym synom i córkom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki DC o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od najlepszych światowych producentów.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]