Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Logo_inek [Converted]_FUNDACJA

Fundacja Instytut Edukacji Kreatywnej INEK

 

             „Los sprzyja umysłom dobrze przygotowanym”
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
  
Ludwik PasteurOpis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: aktualnosci Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: o nas Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: misja Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: warsztaty Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: partnerzy Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: czytelnia Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: kontakt

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: logo prjektu GOK

 

Projekt dla młodzieży

"Globalnie - Odpowiedzialnie - Kreatywnie"

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: logo

 

Projekt „Globalnie - Odpowiedzialnie – Kreatywnie” w szkołach ponadgimnazjalnych już zakończony. Dziękujemy wszystkim szkołom, które wykorzystały wiedzę z warsztatów i z dużym zaangażowaniem przygotowały wydarzenia edukacyjne w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Program warsztatów dla nauczycieli: zobacz

Program warsztatów dla uczniów: zobacz

 

Poniżej relacje z wydarzeń:

 

30.11.2013r:

 

Bydgoszcz – „Globaliada

 

21 listopada z okazji Tygodnia Globalizacji uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych przygotowali i zaprezentowali szkole nagrany przez siebie film. W postaci drużynowego quizu pod tytułem „Globaliada” pokazali oni na czym polega globalizacja i jakich tematów i problemów dotyczy. Wśród śmiechu i zabawy  udało im się merytorycznie zaprezentować podstawowe informacje dotyczące globalizacji. Szkolny korytarz ozdobiony został plakatami informacyjnymi, które zawierały ciekawostki współczesnego globalnego świata. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu oraz podziękowania za ciekawą, drużynową pracę. Uczniowie uznali, że było to dla  ich nowe, miłe i rozwijające doświadczenie, które poszerzyło ich pojęcie globalizacji.

 

 

         

 

 

Łomianki –„Życzenia dla Ziemi”:

 

Przez trzy dni Tygodnia Edukacji Globalnej w Liceum im. Karola Wojtyły w Łomiankach odbywał się happening. Uczniowie uczyli kolegów i koleżanki ze szkoły i z sąsiedzkiego gimnazjum, co to jest edukacja globalna, dlaczego jest istotna i jak możemy wpływać na otaczający nas świat będąc świadomymi problemów, z jakimi Ziemia się boryka. Ponadto podczas tygodnia młodzież mogła wrzucać życzenia dla Ziemi do Pudełka Życzeń. Poniedziałek 18 listopada poświęcony był odpowiedzialnej konsumpcji. Furorę zrobił pocięty i opisany przez kolegę T-shirt przyklejony do tablicy, który uzmysławiał wszystkim podział kosztów w handlu odzieżą. Przeprowadzono grę planszową oraz quiz z nagrodami. Wtorek był poświęcony zmianom klimatu. Uczniowie mogli obejrzeć plansze pokazujące zmiany pogody oraz balon meteorologiczny, a także zdjęcia różnych zakątków świata – tych kolorowych i tych zniszczonych przez człowieka. Były gry i zabawy na przerwach, a nagrodami dla uczestników były zdrowe egzotyczne owoce. Środa przedstawiała temat sprawiedliwego handlu: były akcje informacyjne, konkursy, gry i zabawy. Dodatkowo uczniowie poprowadzili lekcje wychowawcze w każdej klasie na temat edukacji globalnej. Wyświetlali film „Opowieść o rzeczach”, który pozwolił zastanowić się wszystkim nad tym, co my konsumenci możemy zrobić, żeby nasza konsumpcja była bardziej zrównoważona.

 

 

 

 

 

Płock – „Coś z niczego”:

 

20. listopada Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego zrealizowali wydarzenie edukacyjne „Coś z niczego” w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Akcja zakończyła się wydarzeniem, podczas którego chcieli oni uświadomić rówieśnikom a także najmłodszym odbiorcom, jakie skutki obecnie przynosi globalizacja. Grupa młodzieży pod czujnym okiem swoich nauczycieli postanowiła zaprezentować kolegom jak działa tak zwany upcykling, czyli po prostu przetworzenie odpadów, rzeczy nam już niepotrzebnych w coś, co będzie nam dalej służyło. Jednakże całość skierowana była nie tylko do dalszej społeczności Małachowianki, ale także do dzieci z dwóch płockich przedszkoli, które – jak przyznają sami organizatorzy – są najbardziej wdzięczną publicznością. 6-latki nie zawiodły organizatorów, które swoją wiedzą na temat racjonalnego gospodarowania odpadami mogły zaskoczyć wielu starszych. Dzieci na pytanie, czy angażują się w pomoc przy segregacji śmieci zgodnie odpowiedziały, że tak. Znaczna większość potrafiła również wymienić podstawowe kolory pojemników, ale jeden z przedszkolaków szczególnie zadziwił obeznaniem w temacie zgromadzonych starszych kolegów, dodając, że „jest jeszcze biały pojemnik”, który „jest na szkło bez kolorów”.

 

 

 

 

 

 

 

09.11.2013r:

 

Kończymy już projekt edukacyjny Globalnie – Odpowiedzialnie – Kreatywnie.

Za nami dni warsztatów z nauczycielkami i młodzieżą w Zespole Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy, w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Małachowskiego w Płocku i w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. K. Wojtyły w Łomiankach.

Dziękujemy za mądre dyskusje i twórcze prace. Zapoznaj się z e-skryptem na temat globalnej edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych tutaj.

Zobacz również galerię zdjęć.

 

Czekamy teraz na wydarzenia planowane przez młodzież w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

 

3.09.2013r:

Fundacja Instytut Edukacji Kreatywnej INEK rozpoczyna realizację nowatorskiego projektu edukacyjnego pt. "Globalnie - Odpowiedzialnie - Kreatywnie". Projekt zakłada realizację działań z zakresu edukacji globalnej w trzech szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego i Płocka w okresie wrzesień - listopad 2013 r.

W każdej ze szkół objętej działaniami projektu odbędą się:

1. Warsztaty dla nauczycieli "Mentorzy edukacji globalnej", które pozwolą kadrze pedagogicznej wykorzystywać wiedzę 
z zakresu nauczanych przedmiotów i sięgnąć po kreatywne, angażujące metody edukacyjne, by skutecznie podnosić wiedzę 
i świadomość uczniów na tematy związane z problematyką globalną.

2. Warsztaty dla uczniów "Pionierzy edukacji globalnej", dzięki którym młodzi ludzie podniosą swą wiedzę i świadomość 
na temat zjawisk związanych z procesami globalizacji, swojego miejsca w globalizującym się świecie i konsekwencji podejmowanych codziennie decyzji. 

3. Wydarzenia edukacyjno-kulturalne, przygotowywane przez przeszkolonych wcześniej uczniów (przy wsparciu także przeszkolonych wcześniej nauczycieli), dzięki którym zdobyta wiedza w zakresie problematyki globalnej będzie przekazana całej szkolnej społeczności w kompetentny, twórczy i przemawiający do młodych ludzi sposób.

Ideą projektu jest zapewnienie transferu wiedzy (nauczyciele - grupy uczniów - cała społeczność szkoły), który pozwoli na kształtowanie podmiotowych, odpowiedzialnych postaw młodzieży ponadgimnazjalnej wobec współczesnego, globalizującego się świata i docenienie jego różnorodności.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu "Globalnie - Odpowiedzialnie - Kreatywnie" są dla uczestniczących 
w projekcie szkół, uczniów i nauczycieli całkowicie bezpłatne. Fundacja jako realizator projektu zapewni wykwalifikowaną 
i doświadczoną w pracy z młodzieżą oraz nauczycielami kadrę trenerską, nowatorskie programy i ciekawe metody nauczania, materiały szkoleniowe i papierniczo-biurowe niezbędne do realizacji zajęć, drobny poczęstunek oraz współfinansowanie kosztów wydarzenia edukacyjno-kulturalnego przygotowywanego w szkole. Z uwagi na ograniczoną liczbę szkół mogących wziąć udział w inicjatywie, już teraz zapraszamy do kontaktu i zgłaszania udziału placówki w proponowanych działaniach!


GALERIA:

Bydgoszcz

Płock

 

 

 

 

Łomianki

 

 

 

 

 

Projekt  jest  współfinansowany   ramach  programu  polskiej  współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

 

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: strona glowna